Domácí hudba roku 2022, která chytla za srdce

29.12.2022

Po výročních článcích z let 2020 a 2021 jsem se rozhodl i do třetice na blogu shrnout hudební rok svýma očima a ušima. Tentokrát jsem se zaměřil výhradně na tvorbu domácích interpretů a vybral desky i skladby, které mě letos nejvíce zasáhly svým obsahem. Takové, ke kterým bude mít smysl se vracet i v příštích letech.

Alba


Markéta Irglová - Lila

Po dlouhých osmi letech se fanoušci Markéty Irglové, české oscarové zpěvačky žijící na Islandu, dočkali její nové studiové desky. Lila volně navazuje na předešlé řadovky Anar a Muna a završuje tak vydařenou trilogii. Křehká interpretka zůstává věrna svému hudebnímu cítění a předkládá písně něžné a jemné, s duchovním přesahem. Hledá v nich rovnováhu mezi životem umělkyně a tím rodinným. Zdejšímu publiku novinky naživo představila v prosinci na vánočních koncertech v Brně a Praze.

Přečtěte si reportáž z prosincového pražského koncertu Markéty Irglové


Lenka Nová - Vila Live

Poslední dvě studiová alba Lenky Nové - Čtyřicítka a Dopisy - přinesla mnoho výjimečných písní s texty, které se zarývají hluboko pod kůži. Právě skladby z těchto dvou řadovek se staly základem živáku Vila Live, který zpěvačka v doprovodu klavíristy Petra Maláska a kytaristy Josefa Štěpánka nahrála v pražské Werichově vile. V této komorní podobě jim vtiskla ještě intenzivnější prožitek, který vychází i ze skutečnosti, že se s jednotlivými výpověďmi po letech živého prezentování už velmi dobře sžila.

Přečtěte si recenzi alba Vila Live


Miro Žbirka - Posledné veci

Hudebník, který svou tvorbou a přístupem k ní ovlivnil několik generací, nestihl nové album dokončit - v listopadu 2021 totiž nečekaně zemřel. O produkci rozpracovaného materiálu se postaral jeho syn David, který zpívá i v singlu Nejsi sám, jenž se na několik měsíců zabydlel mezi nejhranějšími v éteru. Posledné veci jsou zvukově odvážným a netuctovým počinem, který v kontextu Žbirkova předčasného odchodu vyznívá ještě silněji. Pravděpodobně jde o album roku příštích Andělů.


Andrea Šulcová - Opportunities

Debutové album Andrey Šulcové se stalo zjevením podzimu. Interpretka, která od hraní na flétnu přešla k vlastní autorské zpívané tvorbě, se na něm inspirovala americkým písničkářstvím, kterému svým vlídným hlasem dodává jemnější odstín. V tématech dvanácti skladeb s anglickými texty se mimo jiné zrcadlí vážná nemoc, se kterou v uplynulých letech bojovala a která jí pomohla ujasnit si životní priority. O produkci desky se postaral Petr Ostrouchov, jenž má na svědomí například poslední dvě oceňované nahrávky Vladimíra Mišíka.


Lipo - Příběhy

Čtvrté studiové album rapujícího básníka Lipa nese příběhový koncept a vypráví převážně o pohnutých osudech. Například ve skladbě Bůh na nás zapomenul se autor vcítil do pocitů lidí žijících v opuštěných lokalitách, singl Vidím, jak se stmívá s naléhavými vokály producenta ODDho odkazuje k rozdělení zamilované dvojice na pozadí válečného konfliktu na Ukrajině. Song Tajný místa zase přibližuje životní cestu a motivy dívky, která se živí prodáváním svého těla.

Přečtěte si recenzi alba Příběhy


Singly

Marek Ztracený - Pomalu

V posledních letech vydával dvojnásobný zlatý slavík spíše songy optimistické a veselé, písnička Pomalu má však zcela jiný náboj. Emotivní balada, v níž je vedle klavíru výrazným prvkem violoncello Iris Morisákové, se od svého listopadového uvedení zařadila ke zpěvákovým nejpůsobivějším kouskům. Napomohl tomu i videoklip inspirovaný skutečným příběhem o odloučení ze druhé světové války.

Přečtěte si rozhovor s Markem Ztraceným o singlu Pomalu, vystoupeních v Edenu i plánované koncertní pauze


Lucie Bílá a Jan Bendig - Jednu malou chvíli

Společná píseň Lucie Bílé a Jana Bendiga patří k nejpříjemnějším překvapením uplynulého roku. Mezigenerační spolupráce vkusně nabádá posluchače k tomu, aby nezapomínali prožít každý den naplno a vážili si společných okamžiků s těmi, na kterých jim záleží nejvíce. Nikdo z nás tady totiž není navěky. Hudbu složil Dalibor Cidlinský jr., text napsal Pokáč a vše do sebe zapadlo - za pouhých osm měsíců získal videoklip k tomuto singlu na YouTube přes sedm milionů přehrání.


Radůza a Robert Křesťan - Dobrý lidi

Singl Dobrý lidi uvedl nové album Radůzy nazvané Nebe je odemčené. Písničkářka se spojila s Robertem Křesťanem, hlasem bluegrassové legendy Druhá tráva, a výsledkem je působivé spojení dvou charismatických osobností s nemalým množstvím životních zkušeností. Právě ty z písničky, v níž zpívají, že "bez lásky je člověk jen smutnej, ale bez přátel by nepřežil", vyvěrají. Zmíněná dvojdeska pak obsahuje i další zdařilé songy.

Přečtěte si recenzi alba Nebe je odemčené


David Stypka a Ewa Farna - Zázraky

V lednu uplynou již dva roky od smrti Davida Stypky, jeho hudební odkaz však žije dál. Před svým odchodem totiž umělec z obce Dobrá u Frýdku-Místku pracoval na hudbě k pohádce Největší dar režisérek Dariy Hrubé a Marty Gerlíkové, která v prosinci zamířila do kin. Mimo jiné nazpíval Stypka píseň Zázraky s Ewou Farnou, kterou oba interpreti a přátelé navázali na předešlý společný hit Dobré ráno, milá. Z nově zveřejněného duetu čiší optimismus a naděje.


Martin Král' a Martin Chodúr - Půlnoční sonáta

Slovenský skladatel Martin Král' oslovil ke spolupráci Martina Chodúra, jehož výjimečný hlas a rozsah obdivoval. Společně přivedli k životu píseň Půlnoční sonáta, která je inspirována Shakespearovými Sonety. V příběhu o dvou mužích a temné dámě, který přibližuje zčásti animovaný videoklip, se najdou především příznivci tradičního pojetí popu, stavícím na melodii coby nosném prvku a také kvalitních vokálech.


Anna K. - O Tobě i o mně

Dva roky po rádiovém hitu Na malou chvíli přišla Anna K. s další ochutnávkou z připravovaného alba. Příjemně rozverná píseň O Tobě i o mně popisuje zpěvaččin dlouholetý vztah s Tomášem Varteckým, což se odráží i ve videoklipu s typicky letní atmosférou. V něm vystupují Klára Miklasová a Tomáš Krutina coby mladší verze hudebních i životních partnerů. Jako ústřední motiv singlu pak v hlavě zůstává refrén "Láska, ta se nerozpouští, je vzácnější než sůl..."

Přečtěte si reportáž z prosincového pražského koncertu Anny K.


Thom Artway - Nebedálky

Poměrně v tichosti vydal Thom Artway před koncem roku nostalgickou písničku Nebedálky. Po vzoru několika předešlých singlů pokračuje v českých textech, tentokrát v autorské spolupráci s Patricií Fuxovou, hudebně se však od ryze popových kusů vrací k melancholickému písničkářství, které je mu nejbližší. Ještě lépe než ze studiové nahrávky vyzní skladba naživo - zazpíval si ji mimo jiné i s Markétou Irglovou na jejích dvou předvánočních koncertech v České republice, což mělo neopakovatelné kouzlo.


text: Josef Martínek

Líbil se vám článek a chtěli byste číst více takových?
Staňte se fanoušky Hudebních srdcovek na Facebooku.

Nejnovější články na blogu


Rok 2023 byl z hudebního hlediska bohatý hlavně na výjimečné koncertní události. Ve výročním přehledu jsem se proto rozhodl tentokrát zaměřit právě na ně. Všechny vybrané akce patřily k těm, na které by byla škoda do budoucna zapomenout. Seřadil jsem je podle data konání chronologicky.

Na tomto blogu věnovaném mým hudebním srdcovkám obvykle ze zásady nepíšu o písních mladších než jeden rok. Za tak krátkou dobu totiž většinou nelze vyhodnotit, zda je přízeň k dané skladbě pouze sezónní záležitostí, nebo dlouhodobým jevem. V případě Stále věřím od Marka Ztraceného ale udělám výjimku.

Nejsem velkým příznivcem tvorby francouzského DJe a producenta Davida Guetty ani taneční hudby jako takové. Singl Titanium s emotivními vokály Sii však zcela podmanivou formou zpracovává natolik esenciální poselství, že si mě získal hned po svém uvedení v roce 2011. A i po dvanácti letech mi jeho poslech dokáže přivodit husí kůži.