Domácí hudba roku 2022, která chytla za srdce

29.12.2022

Po výročních článcích z let 2020 a 2021 jsem se rozhodl i do třetice na blogu shrnout hudební rok svýma očima a ušima. Tentokrát jsem se zaměřil výhradně na tvorbu domácích interpretů a vybral desky i skladby, které mě letos nejvíce zasáhly svým obsahem. Takové, ke kterým bude mít smysl se vracet i v příštích letech.

Alba


Markéta Irglová - Lila

Po dlouhých osmi letech se fanoušci Markéty Irglové, české oscarové zpěvačky žijící na Islandu, dočkali její nové studiové desky. Lila volně navazuje na předešlé řadovky Anar a Muna a završuje tak vydařenou trilogii. Křehká interpretka zůstává věrna svému hudebnímu cítění a předkládá písně něžné a jemné, s duchovním přesahem. Hledá v nich rovnováhu mezi životem umělkyně a tím rodinným. Zdejšímu publiku novinky naživo představila v prosinci na vánočních koncertech v Brně a Praze.

Přečtěte si reportáž z prosincového pražského koncertu Markéty Irglové


Lenka Nová - Vila Live

Poslední dvě studiová alba Lenky Nové - Čtyřicítka a Dopisy - přinesla mnoho výjimečných písní s texty, které se zarývají hluboko pod kůži. Právě skladby z těchto dvou řadovek se staly základem živáku Vila Live, který zpěvačka v doprovodu klavíristy Petra Maláska a kytaristy Josefa Štěpánka nahrála v pražské Werichově vile. V této komorní podobě jim vtiskla ještě intenzivnější prožitek, který vychází i ze skutečnosti, že se s jednotlivými výpověďmi po letech živého prezentování už velmi dobře sžila.

Přečtěte si recenzi alba Vila Live


Miro Žbirka - Posledné veci

Hudebník, který svou tvorbou a přístupem k ní ovlivnil několik generací, nestihl nové album dokončit - v listopadu 2021 totiž nečekaně zemřel. O produkci rozpracovaného materiálu se postaral jeho syn David, který zpívá i v singlu Nejsi sám, jenž se na několik měsíců zabydlel mezi nejhranějšími v éteru. Posledné veci jsou zvukově odvážným a netuctovým počinem, který v kontextu Žbirkova předčasného odchodu vyznívá ještě silněji. Pravděpodobně jde o album roku příštích Andělů.


Andrea Šulcová - Opportunities

Debutové album Andrey Šulcové se stalo zjevením podzimu. Interpretka, která od hraní na flétnu přešla k vlastní autorské zpívané tvorbě, se na něm inspirovala americkým písničkářstvím, kterému svým vlídným hlasem dodává jemnější odstín. V tématech dvanácti skladeb s anglickými texty se mimo jiné zrcadlí vážná nemoc, se kterou v uplynulých letech bojovala a která jí pomohla ujasnit si životní priority. O produkci desky se postaral Petr Ostrouchov, jenž má na svědomí například poslední dvě oceňované nahrávky Vladimíra Mišíka.


Lipo - Příběhy

Čtvrté studiové album rapujícího básníka Lipa nese příběhový koncept a vypráví převážně o pohnutých osudech. Například ve skladbě Bůh na nás zapomenul se autor vcítil do pocitů lidí žijících v opuštěných lokalitách, singl Vidím, jak se stmívá s naléhavými vokály producenta ODDho odkazuje k rozdělení zamilované dvojice na pozadí válečného konfliktu na Ukrajině. Song Tajný místa zase přibližuje životní cestu a motivy dívky, která se živí prodáváním svého těla.

Přečtěte si recenzi alba Příběhy


Singly

Marek Ztracený - Pomalu

V posledních letech vydával dvojnásobný zlatý slavík spíše songy optimistické a veselé, písnička Pomalu má však zcela jiný náboj. Emotivní balada, v níž je vedle klavíru výrazným prvkem violoncello Iris Morisákové, se od svého listopadového uvedení zařadila ke zpěvákovým nejpůsobivějším kouskům. Napomohl tomu i videoklip inspirovaný skutečným příběhem o odloučení ze druhé světové války.

Přečtěte si rozhovor s Markem Ztraceným o singlu Pomalu, vystoupeních v Edenu i plánované koncertní pauze


Lucie Bílá a Jan Bendig - Jednu malou chvíli

Společná píseň Lucie Bílé a Jana Bendiga patří k nejpříjemnějším překvapením uplynulého roku. Mezigenerační spolupráce vkusně nabádá posluchače k tomu, aby nezapomínali prožít každý den naplno a vážili si společných okamžiků s těmi, na kterých jim záleží nejvíce. Nikdo z nás tady totiž není navěky. Hudbu složil Dalibor Cidlinský jr., text napsal Pokáč a vše do sebe zapadlo - za pouhých osm měsíců získal videoklip k tomuto singlu na YouTube přes sedm milionů přehrání.


Radůza a Robert Křesťan - Dobrý lidi

Singl Dobrý lidi uvedl nové album Radůzy nazvané Nebe je odemčené. Písničkářka se spojila s Robertem Křesťanem, hlasem bluegrassové legendy Druhá tráva, a výsledkem je působivé spojení dvou charismatických osobností s nemalým množstvím životních zkušeností. Právě ty z písničky, v níž zpívají, že "bez lásky je člověk jen smutnej, ale bez přátel by nepřežil", vyvěrají. Zmíněná dvojdeska pak obsahuje i další zdařilé songy.

Přečtěte si recenzi alba Nebe je odemčené


David Stypka a Ewa Farna - Zázraky

V lednu uplynou již dva roky od smrti Davida Stypky, jeho hudební odkaz však žije dál. Před svým odchodem totiž umělec z obce Dobrá u Frýdku-Místku pracoval na hudbě k pohádce Největší dar režisérek Dariy Hrubé a Marty Gerlíkové, která v prosinci zamířila do kin. Mimo jiné nazpíval Stypka píseň Zázraky s Ewou Farnou, kterou oba interpreti a přátelé navázali na předešlý společný hit Dobré ráno, milá. Z nově zveřejněného duetu čiší optimismus a naděje.


Martin Král' a Martin Chodúr - Půlnoční sonáta

Slovenský skladatel Martin Král' oslovil ke spolupráci Martina Chodúra, jehož výjimečný hlas a rozsah obdivoval. Společně přivedli k životu píseň Půlnoční sonáta, která je inspirována Shakespearovými Sonety. V příběhu o dvou mužích a temné dámě, který přibližuje zčásti animovaný videoklip, se najdou především příznivci tradičního pojetí popu, stavícím na melodii coby nosném prvku a také kvalitních vokálech.


Anna K. - O Tobě i o mně

Dva roky po rádiovém hitu Na malou chvíli přišla Anna K. s další ochutnávkou z připravovaného alba. Příjemně rozverná píseň O Tobě i o mně popisuje zpěvaččin dlouholetý vztah s Tomášem Varteckým, což se odráží i ve videoklipu s typicky letní atmosférou. V něm vystupují Klára Miklasová a Tomáš Krutina coby mladší verze hudebních i životních partnerů. Jako ústřední motiv singlu pak v hlavě zůstává refrén "Láska, ta se nerozpouští, je vzácnější než sůl..."

Přečtěte si reportáž z prosincového pražského koncertu Anny K.


Thom Artway - Nebedálky

Poměrně v tichosti vydal Thom Artway před koncem roku nostalgickou písničku Nebedálky. Po vzoru několika předešlých singlů pokračuje v českých textech, tentokrát v autorské spolupráci s Patricií Fuxovou, hudebně se však od ryze popových kusů vrací k melancholickému písničkářství, které je mu nejbližší. Ještě lépe než ze studiové nahrávky vyzní skladba naživo - zazpíval si ji mimo jiné i s Markétou Irglovou na jejích dvou předvánočních koncertech v České republice, což mělo neopakovatelné kouzlo.


text: Josef Martínek

Líbil se vám článek a chtěli byste číst více takových?
Staňte se fanoušky Hudebních srdcovek na Facebooku.

Nejnovější články na blogu


Nejsem velkým příznivcem tvorby francouzského DJe a producenta Davida Guetty ani taneční hudby jako takové. Singl Titanium s emotivními vokály Sii však zcela podmanivou formou zpracovává natolik esenciální poselství, že si mě získal hned po svém uvedení v roce 2011. A i po dvanácti letech mi jeho poslech dokáže přivodit husí kůži.

Když jsem v lednu 2022 psal na blog článek o hitu Listen To Your Heart od Roxette, zakončoval jsem ho zmínkou o autobiografii zpěvačky Marie Fredriksson, kterou jsem dlouhou dobu sháněl. Dva dny před loňskými Vánocemi se mi kniha Listen To My Heart: Moje láska k životu konečně dostala do rukou. Přinesl jsem si ji večer domů...

"Máš tucty známých, ale kdo tě zná? Máš vlastní píseň, kdo však ví, jak zní?..." Těmito slovy začíná skladba Rozeznávám, kterou na slavném albu autorské dvojice Petr Hapka a Michal Horáček V penziónu Svět v roce 1988 nazpíval Richard Müller.

Písnička Cardigan vznikla na počátku pandemie koronaviru a Taylor Swift ji zvolila jako hlavní singl svého osmého studiového alba folklore. Její síla tkví nejen v melodické vřelosti a podmanivé příběhové lince, ale i v prostoru, který ponechává posluchačovým pocitům a práci s vlastní představivostí.