Hudba roku 2021, která chytla za srdce

27.12.2021

Po covidovém roce 2020, který hudebníky vyhnal z pódií a přiměl je zavřít se do studia, pokračoval letopočet 2021 v podobném duchu. Výborných nahrávek v něm možná vzniklo o něco méně než v roce předešlém, přesto některé zanechaly výraznou stopu. V budoucnu bude nepochybně důvod se k nim vracet.

TOP domácí alba


David Stypka & Bandjeez - Dýchej

Poslední album zpívajícího básníka ze severu Moravy vyšlo v září, osm měsíců poté, co nás David Stypka opustil. Rozpracovaný materiál dokončila jeho kapela Bandjeez s producentem Martinem Ledvinou, backvokály nazpívala Kateřina Marie Tichá. V písničkářových jako vždy osobitých textech se odráží vědomí blížícího se konce, přesto jsou plné naděje, intenzivních prožitků a víry v to, co lidské bytí přesahuje. Mrazení v zádech doprovází posluchače v podstatě při každé položce. Výtečná albová trilogie Čaruj - neboj. - Dýchej je nyní kompletní.

Recenzi alba si přečtěte zde.


Martin Chodúr - Tisíc a jedna noc

Na své čtvrté řadové desce změnil Martin Chodúr tvůrčí přístup a svoje písně zasadil do konceptu arabských lidových příběhů. Nahrávka Tisíc a jedna noc vypráví na pozadí mnoha literárních odkazů příběh dvou ústředních hrdinů, jimiž jsou ONA a ON. Beskydský umělec zde vyniká v mnoha oblastech: jako nezaměnitelný interpret, nápaditý a nadčasový autor, důmyslný textař i univerzální muzikant, který si sám nahrál řadu nástrojů. Respekt si získává i tím, že se neohlíží na dobové trendy a jde si svou vlastní originální cestou.

Recenzi alba si přečtěte zde.


Ewa Farna - Umami

Na novinku Umami si Ewa Farna počkala dlouhých sedm let, stálo to však za to. Potvrdila, že z někdejší dětské hvězdy vyrostla v charismatickou, na vlastních nohou pevně stojící zpěvačku. Její současný repertoár částečně vychází z mezinárodního směřování dnešní pop music, některé z nových skladeb však potěší i ty, kteří preferují ryzí muzikantské pojetí. V textech se úřadující držitelka zlatého slavíka zabývá osobními tématy, včetně mateřství, přijetí svého těla a jeho změn či schopností odmítat. Nezdráhá se připustit ani to, že ji občas - jako každého - něco štve, čímž sympaticky ukazuje prostou lidskou tvář.

Recenzi alba si přečtěte zde.


Vladimír Mišík - Noční obraz

Když získal Vladimír Mišík za dva roky staré album Jednou tě potkám šest Andělů, zdálo se, že vzniklo dílo, na které bude těžké navázat. Matador českého rocku to ale dokázal obdivuhodným způsobem. Znovu spojil síly s producentem Petrem Ostrouchovem a skupinou Blue Shadows a také napodruhé z toho vzešla výjimečná nahrávka přesahující žánry i generace. Vzletné texty často vycházejí z děl známých a osvědčených autorů poezie, závěrečnou krátkou básní Děkuji přispěl David Stypka. Mišík všechny písně interpretuje civilně, s nadhledem, mnohdy i se štiplavou ironií adresovanou na svůj vlastní účet.


Xindl X - Terapie

Písně pro nástupkyni tři roky staré studiovky Sexy Exity složil Xindl X v krátkém časovém úseku - na jaře roku 2020 při první vlně covidové pandemie. Materiál je díky tomu tematicky poměrně sevřený, autor se tentokrát v textech namísto společenských neduhů více zaměřil na to, co se dotýká přímo jeho osobně. Hudebně novinka částečně vychází z jeho kořenů ve folku a country, ty však obohatil o prvky současné popové a elektronické scény. Výsledné album sice nepřetéká jednoznačnými rádiovými hity, zato však vyznívá ryze autenticky a k tomu je celistvé i pestré zároveň.


Sofian Medjmedj - 19

Písně na své první album 19 napsal Sofian Medjmedj právě ve svých devatenácti letech a dá se říct, že v nich otevírá svou třináctou komnatu. V často temných skladbách na rozhraní popu, r'n'b i trapu popisuje stíny svého dětství a dospívání, zamýšlí se i nad vyprázdněností doby a iluzí popularity na sociálních sítích. S producenty Enthicem a Lukášem Chromkem za zády natočil překvapivě vyzrálý debut, který bude v tuzemském prostředí možná naplno doceněn až za několik let. 


Stojí také za poslech

Štěpán Urban - Les Fleurs (EP)
Kaczi - Nahá
Nebe - Než v tom zůstaneme sami (EP)
Nerez & Lucia - Cela
Ben Cristovao - JENTAK (EP)

TOP 10 domácích písní roku

Giudi - Jezinky
David Stypka & Bandjeez - Farmářům
Emma Smetana - Night Races
Thom Artway - Nezapomenout
Martin Chodúr - Beskydy v mlze
Mirai - Lítej (Davidovi)
Ewa Farna - Verze 02
Annabelle - Runnin' Out Of F* Time
Slza - Bouře
Aiko - Gemini


TOP zahraniční alba

Adele - 30

Po šesti letech se Adele vrátila s novou hudbou a hitparády se opět otřásly v základech. Britská diva si vedle popu znovu bere také ze soulu či jazzu, vyjma singlu Easy On Me však tentokrát nepředkládá svoje typicky stavěné "adelovské" hity. Jedná se o její posluchačsky nejnáročnější desku, některé ze skladeb se svou délkou blíží k sedmi minutám a vyžadují maximální soustředění. Za něj se však zpěvačka odmění hlubokými texty, v nichž poodhaluje, jak prožívala rozvod a následné znovuhledání radosti ze života. Také pěvecky zde naprosto exceluje.

Recenzi alba si přečtěte zde.


Birdy - Young Heart

Britská interpretka se v roce 2011 proslavila předělávkou singlu Skinny Love od Bon Iver - tehdy jí bylo pouhých čtrnáct let. Svou čtvrtou studiovkou Young Heart potvrzuje, že po všech stránkách dozrála. Nahrávku, kterou sama označuje za rozchodovou, ovlivnil její pobyt v Indii, inspirovala se umělkyněmi, jako jsou Joni Mitchell nebo Nina Simone. Povětšinou pokojné autorské výpovědi hudebnice s andělsky uklidňující hlasem vynikají okouzlující čistotou, citlivými melodiemi a uvěřitelnými emocemi.

Recenzi alba si přečtěte zde.


Måneskin - Teatro d'Ira Vol. I

Italské zjevení z Eurovize se letos stalo nečekanou senzací evropských žebříčků. Čtveřice rockerů z Říma je nejpřesvědčivější ve svém rodném jazyce, což potvrzuje i vítězná soutěžní skladba Zitti e Buoni. K trumfům kapely patří vedle zapamatovatelného extravagantního vzezření členů i vypjatý pěvecký projev frontmana Damiana Davida, který už tak emocemi nabitým písním přidává na ještě větší naléhavosti. Måneskin se letos v létě českému publiku ukázali na komorní verzi festivalu Rock for People v Hradci Králové, v únoru 2022 mají odehrát vyprodaný koncert v pražské Malé sportovní hale.

Recenzi alba si přečtěte zde.


Olivia Rodrigo - Sour

Ještě před rokem bylo její jméno v hudebním světě prakticky neznámé, nyní patří Olivia Rodrigo k nejžádanějším zpěvačkám planety. V pouhých osmnácti letech vydala vynikající, žánrově rozmanitý debut, kterým oslovila nejen své vrstevníky. Její rukopis formovaly třeba Taylor Swift nebo Lorde, které označuje za své vzory, což se projevuje ve sdělnosti textů: někdejší hvězda seriálů pro teenagery po svém líčí první nešťastné lásky nebo starosti spojené s dospíváním. Podmanivé popové melodie mísí i s ozvěnami punku, grunge a indie folkové scény.

Recenzi alba si přečtěte zde.


The Killers - Pressure Machine

Album Pressure Machine vydali američtí The Killers jen rok po předešlé studiovce Imploding the Mirage a zjevně nevzniklo pro komerční hitparády. Zpěvák Brandon Flowers se vrací do časů svého dětství v Utahu - koncepční materiál odkrývá autentické příběhy lidí z amerického maloměsta, má tedy výrazný sociální přesah. Historky z mnohdy drsného života na venkově vynikají na pozadí folk-rocku a teskných melodií. Možná The Killers některou z těchto písní představí i na festivalu Colours Of Ostrava v červenci příštího roku - pokud to tedy pandemie dovolí.


Zaz - Isa

V Česku mimořádně populární francouzská zpěvačka natočila zatím nejintimnější desku své kariéry, což značí i název, který je zkratkou jejího občanského jména Isabelle. Singl Imagine je sice živelný a hravý, jak u ní bývá zvykem, další písně ale přinášejí spíše poklidné melancholické zpovědi. Překvapivou spolupráci obstaral duet Le jardin des larmes s Tillem Lindemannem, frontmanem německých Rammstein. V říjnu 2022 představí Zaz novinku naživo v pražském O2 universu.

Recenzi alba si přečtěte zde.


Robert Plant & Alison Krauss - Raise The Roof

V roce 2007 uchvátili Robert Plant a Alison Krauss hudební svět, za společný počin Raising Sand získali šest Grammy, včetně té nejprestižnější pro Album roku. Po čtrnácti letech se britský rockový velikán a americká bluegrassová zpěvačka znovu spojili, aby na tento projekt navázali nahrávkou Raise The Roof. Staví opět na předělávkách starších písní, kterým s pomocí producenta T Bonea Burnetta a svých charakteristických vokálů vdechli nový život. Jedinou autorskou píseň High and Lonesome složili Plant a Burnett.


Stojí také za poslech

Halsey - If I Can't Have Love, I Want Power
ABBA - Voyage
Kacey Musgraves - star-crossed
Passenger - Songs for the Drunk and Broken Hearted
Marina - Ancient Dreams In A Modern Land
London Grammar - Californian Soil
The Pretty Reckless - Death By Rock and Roll
Lana Del Rey - Blue Banisters
Girl In Red - If I Could Make It Go Quiet
Wolf Alice - Blue Weekend


TOP 10 zahraničních písní roku

Måneskin - Zitti e Buoni
Billie Eilish - Happier Than Ever
Sigrid - Burning Bridges
Adele - I Drink Wine
The Killers feat. Phoebe Bridgers - Runaway Horses
Taylor Swift - All Too Well (10 Minute Version)
Olivia Rodrigo - Drivers License
Robert Plant & Alison Krauss - Quattro (World Drifts In)
Birdy - Surrender
Lana Del Rey - Arcadia


text: Josef Martínek

Líbil se vám článek a chtěli byste číst více takových?
Staňte se fanoušky Hudebních srdcovek na Facebooku.

Nejnovější články na blogu


Rok 2023 byl z hudebního hlediska bohatý hlavně na výjimečné koncertní události. Ve výročním přehledu jsem se proto rozhodl tentokrát zaměřit právě na ně. Všechny vybrané akce patřily k těm, na které by byla škoda do budoucna zapomenout. Seřadil jsem je podle data konání chronologicky.

Na tomto blogu věnovaném mým hudebním srdcovkám obvykle ze zásady nepíšu o písních mladších než jeden rok. Za tak krátkou dobu totiž většinou nelze vyhodnotit, zda je přízeň k dané skladbě pouze sezónní záležitostí, nebo dlouhodobým jevem. V případě Stále věřím od Marka Ztraceného ale udělám výjimku.

Nejsem velkým příznivcem tvorby francouzského DJe a producenta Davida Guetty ani taneční hudby jako takové. Singl Titanium s emotivními vokály Sii však zcela podmanivou formou zpracovává natolik esenciální poselství, že si mě získal hned po svém uvedení v roce 2011. A i po dvanácti letech mi jeho poslech dokáže přivodit husí kůži.