Návrat na vrchol, ve který věřil málokdo: Shallow je nejspíš osudovou písní Lady Gaga

25.01.2021

A zase ta Lady Gaga. Jeden článek na blogu už jsem věnoval singlu Million Reasons z alba Joanne (2016), ale nemůžu vynechat ani hit Shallow. Tuto překrásnou oscarovou skladbu, kterou nazpívala s Bradleym Cooperem k filmu Zrodila se hvězda, totiž řadím k těm největším klenotům, jaké minulá dekáda v hudbě přinesla.

Gaga v ní znovu ukazuje, jakým talentem byla obdařena. První refrén bych se dokonce nebál označit za největší pěvecký moment její kariéry. Nejde jen o sílu jejího hlasu, na svůj "nástroj" umí pořádně zatlačit nejedna zpěvačka. Jen málokterá to však zvládne s takovým citem, že vám div nevytrysknou slzy z očí.

Na Shallow se mi ale snad nejvíc líbí to, že jde ve své podstatě o obyčejnou folkovou písníčku, byť s mírně rockovým nádechem. Nezaslechnete ji na diskotéce, ale spíše u táboráku. Vyšla v roce 2018, přitom by svým pojetím klidně mohla oslovit posluchače už před padesáti lety. A nepochybuji o tom, že takové songy budou fungovat i za další půlstoletí.

"Řekni mi něco, děvče. Jsi spokojená v tomto moderním světě? Nebo potřebuješ něco víc?" ptá se Bradley Cooper svým medovým chraplákem. "Řekni mi něco, chlapče. Nejsi unavený ze snahy zaplnit tu prázdnotu? Nebo potřebuješ něco víc?" reaguje Gaga s charismatem protřelé barové písničkářky.

Mnoho lidí možná Shallow chápe jako píseň o lásce, vždyť byla ústřední melodií filmového dramatu, v němž hráli právě Lady Gaga a Bradley Cooper hlavní role. Já ji však vnímám hlavně jako výpověď o hledání hlubších hodnot v uspěchané době plné pomíjivých kratochvil.

A z hlediska kariéry Lady Gaga je to podle mě dokonce píseň osudová.

Když Stefani Germanotta v roce 2008 vtrhla do hitparád se songy jako Just Dance či Poker Face, rychle se stala novou modlou tanečního popu. V době, kdy její tehdejší sláva eskalovala, se o ní dokonce mluvilo jako o nástupkyni Madonny.

Ona ale šla vlastní cestou a s ambiciózním projektem ARTPOP z roku 2013 si z hlediska popularity trochu nabila nos. Smíchala tehdy všechno možné od taneční hudby přes hip hop a r'n'b až k rocku. Na stupnici divnosti dosáhla svého maxima, vždyť písně typu Venus nebo Swine zněly, jako by k nám dorazily z jiné galaxie.

Její obliba začala klesat, zato haterů pronášejících své stoprocentní pravdy o konci kariéry a úpadku v zapomnění bylo najednou snad ještě více než českých odborníků na hokej.

Stále více se vzdalovala masovému popu, natočila jazzovou desku Cheek To Cheek s Tonym Bennettem a získala za ni Grammy. Na výborné nahrávce Joanne z roku 2016 naplno ukázala své písničkářské já a o dva roky později přišla právě balada Shallow a následně celý soundtrack Zrodila se hvězda, obsahující třeba i další "masterpiece" Always Remember Us This Way.

V té době už jen málokdo věřil, že Lady Gaga ještě dokáže navázat na mimořádné komerční úspěchy z počátku své kariéry. Jenže opak se stal pravdou. Shallow začala svou pouť žebříčky nenápadně, ale nakonec se propracovala do čela americké i britské hitparády. Oceněna byla porotou Grammy, Zlatých glóbů, a dokonce i Oscarů.

Posluchači se k ní nepřestávají vracet ani dnes, téměř dva a půl roku po vydání. Na YouTube se už počet přehrání videoklipu přehoupl přes miliardu. Obrovské oblibě se navíc těší i záznam živého vystoupení Gaga a Coopera z předávání Oscarů (bezmála 400 milionů přehrání).

Jde o další z mnoha důkazů o tom, že aby člověk se svou tvorbou zaujal, nemusí se nutně rozhlížet, co je zrovna v módě. Záleží na tom, jak dobrý a uvěřitelný je v tom, co dělá. Zatímco skutečný talent přežije, krátkodobé trendy brzy přebije nová chvilková senzace. Nejen v hudbě, ale snad v jakémkoli oboru.

"Jestli máte sen, bojujte za něj. Je to o disciplíně a vášni. Nezáleží na tom, kolikrát vás odmítnou, nebo kolikrát upadnete. Je to o tom, kolikrát se znovu postavíte a máte znovu odvahu pokračovat dál," řekla Lady Gaga, když za Shallow přebírala Oscara.

O její děkovné řeči se tehdy hodně mluvilo. Byla totiž velmi emotivní, čerstvá laureátka nejslavnější filmové ceny neskrývala dojetí. Dokážu si představit, že pro mnoho lidí tehdy dalece překročila hranici patosu. Nic to však nemění na tom, že slova, která zpěvačka pronesla, opravdu platí.

Jsem přesvědčen o tom, že až se jednou Lady Gaga jako stará paní bude ohlížet za svou určitě bohatou a dlouhou kariérou, právě na Shallow se bude vzpomínat jako na její nejzásadnější píseň.

text: Josef Martínek, foto: promo A Star Is Born, grammy.com

Líbil se vám článek a chtěli byste číst více takových?
Staňte se fanoušky Hudebních srdcovek na Facebooku.

Nejnovější články na blogu

 

Po výročních článcích z let 2020 a 2021 jsem se rozhodl i do třetice na blogu shrnout hudební rok svýma očima a ušima. Tentokrát jsem se zaměřil výhradně na tvorbu domácích interpretů a vybral desky i skladby, které mě letos nejvíce zasáhly svým obsahem. Takové, ke kterým bude mít smysl se vracet i v příštích letech.

Dokážeme v dnešní době dostatečně ocenit umění? Někdy si tuto otázku pokládám, protože mám stále častěji pocit, že klíčem k úspěchu a uznání už pro hudebníky dávno není opravdová hodnota tvorby, ale spíš marketing, ochota přizpůsobovat se a síť kontaktů. Ti, kteří přinášejí výjimečný obsah a neohýbají hřbet, naopak často zůstávají málo viditelnými....

Život je opravdu plný překvapení. Ještě před pár lety by mě nenapadlo, že mezi své srdcovky zařadím nějakou píseň od Karla Gotta. Skladba Srdce nehasnou, kterou vítěz dvaačtyřiceti zlatých slavíků nahrál se svou dcerou Charlotte Ellou pár měsíců před smrtí, je však natolik výjimečná, že zasáhla nejen Gottovy fanoušky, ale i ty, kteří k jeho...