Hudební zážitky roku 2023, které na domácí scéně chytly za srdce

30.12.2023

Rok 2023 byl z hudebního hlediska bohatý hlavně na výjimečné koncertní události. Ve výročním přehledu jsem se proto rozhodl tentokrát zaměřit právě na ně. Všechny vybrané akce patřily k těm, na které by byla škoda do budoucna zapomenout. Seřadil jsem je podle data konání chronologicky.


K poctě Davida Stypky
Multifunkční aula Gong, Ostrava
10. ledna 2023

Přesně dva roky po skonu písničkáře Davida Stypky se v ostravské Multifunkční aule Gong sešli jeho kolegové a přátelé, aby na něj prostřednictvím jeho písní zavzpomínali. V doprovodu kapely Bandjeez a Janáčkovy filharmonie Ostrava zpívali Kateřina Marie Tichá, Ewa Farna a Mirai Navrátil. Koncert zůstane přítomným v paměti jako oslava skvělé hudby, která nepotřebovala žádný přidaný patos v podobě dojemných proslovů nebo okázalých gest. K probuzení všech emocí - a že jich na jediný večer bylo požehnaně - totiž stačily výtečně zvolené písně a vysoká koncentrace lidí, pro které něco znamenají.

Recenzi si přečtěte zde.Lenka Nová, Vila Tour
Winternitzova vila, Praha
8. května 2023

Koncertní projekt Vila Tour zpěvačky Lenky Nové patří k těm nevšedním a výjimečným. Spojuje totiž více druhů zážitků do jediného - takového, na který se bude návštěvníkům jen těžko zapomínat. Vedle příznivců hudby si na své přijdou také milovníci architektury či historie. Květnový sváteční večer naplnil prostory Winternitzovy vily na pražském Smíchově spoustou příběhů, vzpomínek a emocí.

Recenzi si přečtěte zde.


Marek Ztracený v Edenu
Fortuna Arena, Praha
16. června 2023

Tři večery, sto tisíc prodaných vstupenek. Se třemi koncerty na stadionu v pražském Edenu slavil Marek Ztracený triumf už dávno před jejich začátkem. Hudební událost tohoto roku kromě tradičně silné koncertní energie zpěváka a jeho kapely nabídla také skvělou atmosféru v publiku a mnoho emotivních momentů - například zapojení Ztraceného syna na bicí nebo virtuální duet se zesnulou Hanou Zagorovou. Záznam vyšel na DVD a o silvestrovské půlnoci ho odvysílá TV Nova. 

Recenzi si přečtěte zde.Jana Kirschner na Metronome festivalu
Výstaviště Praha
23. června 2023

Hlavními lákadly pražského Metronome festivalu byli Jamiroquai, Editors nebo Zaz, všechny ale zastínila slovenská Jana Kirschner. Ta na jedné z vedlejších scén u Křižíkovy fontány zazpívala písničky z různých etap svojí kariéry, včetně ukázky z připravované nové desky. Byl to koncert rytmicky nakažlivý, stylově rozmanitý a pěvecky strhující. Janin živelný a místy až uhrančivý výkon podpořili výteční muzikanti i vokalistky a strhnout se jím nechalo také publikum. 

Jaromír Nohavica na Benátské! s Impulsem
Vesec, Liberec
29. července 2023

Hvězdou tradičního festivalu Benátská! s Impulsem v Liberci byl ostravský hudebník Jaromír Nohavica. Ve finálový den třídenní akce se organizátoři potýkali s rozmary počasí. Nohavicův koncert proto přerušila krátká bouřka, přesto rozezpíval všechny generace a stal se jednoznačným vrcholem programu. Písničkář potvrdil status u nás naprosto jedinečného fenoménu.

Reportáž si přečtěte zde.


Ewa Farna - 30
O2 arena, Praha
14. října 2023

Show česko-polské interpretky v O2 areně k jejím třicetinám lze nazvat jako výjimečnou a v lecčems průkopnickou. Bodovala svou svěžestí, lehkostí, chytrostí, vkusem i ženskostí. Farna vystřídala několik výrazných outfitů, každý v jiné barvě, a výborný vizuální dojem významně podpořil i početný tým tanečnic. Diváky bavila hlavní hvězda videoskeči ze zákulisí, snažila se jim také předat inspirativní myšlenky a především výborně zpívala. Pro velký úspěch koncert v březnu zopakuje - vstupenky byly tentokrát vyprodány za pár hodin.

Recenzi si přečtěte zde.


Tereza Mašková - Růžová Lucerna
Velký sál Lucerny, Praha
19. listopadu 2023

Dosud největší koncert Terezy Maškové v pražské Lucerně jasně ukázal, že mít pověstné zlato v hrdle pořád v popu něco znamená. Někdejší vítězka SuperStar s charakteristickými růžovými vlasy ve vyprodaném sále pěvecky excelovala. Z jejího projevu sršela energie, lehkost a naprostá jistota. Snad každému tónu dokázala vtisknout osobitou emoci. Pro její další kariéru to možná byl zlomový večer. Akce stylově nazvaná Růžová Lucerna přinesla zpěvačce tu nejlepší možnou reklamu.

Recenzi si přečtěte zde.


Jelen - 10 let
O2 arena, Praha
2. prosince 2023

Oslavou deseti let skupiny Jelen v dlouho dopředu vyprodané O2 areně prostupovala bezelstná láska k hudbě i mimořádně vřelá atmosféra. Kapela se nesnažila ohromit spektakulární výpravou, naopak spoléhala na vlastní písňový obsah. Nešlo o vítězství marketingu, pomíjivých trendů ani povrchní bombastičnosti, ale triumf ryzí muziky, pokory, lidskosti a ukázkového vztahu mezi kapelou a fanoušky. V roli hostů se představili Hradišťan s Jiřím Pavlicou a Kateřina Marie Tichá.

Recenzi si přečtěte zde.Marie Rottrová - Jedno velké děkuji
O2 arena, Praha
28. prosince 2023

Vystoupení Marie Rottrové v zaplněné pražské O2 areně s podtitulem Jedno velké děkuji bylo tou nejlepší možnou tečkou za velkými koncerty roku 2023. První dáma českého popu úchvatně zpívala i vypadala a svým charismatem diváky naprosto očarovala. Těžila především ze svých výrazných pěveckých i osobnostních předností - elegance, vkusu, nenucenosti, šarmu a noblesy. V jejím projevu nic nescházelo ani nepřebývalo. Osobnost jejího formátu zůstává pro tuzemský pop nenahraditelná.

Recenzi si přečtěte zde.

Domácí album roku: Anna K. - Údolí včel

Na novou desku Anny K. si fanoušci počkali šest let - stálo to ale za to. Údolí včel obsahuje ve vydatných dávkách vše, co se dá od kvalitní popové nahrávky chtít: hitové melodie, silně emotivní momenty, vyzrálou interpretaci i důmyslné texty. A navrch je to deska koncepční, s přesahem a jasně čitelným tématem v podobě neuvěřitelné moci lásky, díky které ze sebe člověk dokáže vydolovat i poslední zbytky sil a ve dvou čelit těm nejtěžším nástrahám osudu. Dva křty se uskuteční 25. dubna v pražském Foru Karlín a o dva dny později v brněnském Sonu.

Recenzi si přečtěte zde.


TOP 10 domácích skladeb roku:

Marek Ztracený - Stále věřím
Anna K. - Údolí včel
Thom Artway feat. Markéta Irglová - Na vlnách
Story feat. Martin Chodúr - Mění se čas
Martin Král' feat. Martin Chodúr - Dobré časy
Emma Smetana feat. Richard Müller - Tahle jedna vteřina
Vesna - Běžela jsem lesem
Jelen feat. Hradišťan & Jiří Pavlica - Miluju Tě
Kateřina Marie Tichá - Plamen
David Stypka - Nebreč


text: Josef Martínek

Líbil se vám článek a chtěli byste číst více takových?
Staňte se fanoušky Hudebních srdcovek na Facebooku.

Nejnovější články na blogu


Rok 2023 byl z hudebního hlediska bohatý hlavně na výjimečné koncertní události. Ve výročním přehledu jsem se proto rozhodl tentokrát zaměřit právě na ně. Všechny vybrané akce patřily k těm, na které by byla škoda do budoucna zapomenout. Seřadil jsem je podle data konání chronologicky.

Na tomto blogu věnovaném mým hudebním srdcovkám obvykle ze zásady nepíšu o písních mladších než jeden rok. Za tak krátkou dobu totiž většinou nelze vyhodnotit, zda je přízeň k dané skladbě pouze sezónní záležitostí, nebo dlouhodobým jevem. V případě Stále věřím od Marka Ztraceného ale udělám výjimku.

Nejsem velkým příznivcem tvorby francouzského DJe a producenta Davida Guetty ani taneční hudby jako takové. Singl Titanium s emotivními vokály Sii však zcela podmanivou formou zpracovává natolik esenciální poselství, že si mě získal hned po svém uvedení v roce 2011. A i po dvanácti letech mi jeho poslech dokáže přivodit husí kůži.