Tklivá balada Someone You Loved od Lewise Capaldiho se právem stala hymnou zlomených srdcí

14.12.2020

Vztahy jsou nejčastějším námětem textů v populární hudbě, logicky proto takové písně představují nejsnazší terč kritiky. Čas od času si v internetových diskuzích, ale i od některých kolegů publicistů přečtu cosi o "další banální skladbě o lásce". Nemohu však souhlasit - láska není banální téma. Dokonce bych řekl, že pokud je uchopeno vkusně a výsledek přináší skutečnou emoci, silnější téma snad ani neexistuje.

Právě schopnost autenticky zpracovat ty nejběžnější životní situace a pocity považuji za to nejhodnotnější umění. V 21. století už přece není nutné uměleckou činnost vnímat jen jako nějakou vznešenou kratochvíli snobů, naopak nabízí pocity ztotožnění a souznění nám všem.

Jednou ze skladeb o lásce, která určitě má onu důležitou přidanou hodnotu, je Someone You Loved skotského písničkáře Lewise Capaldiho. Nevyčnívá ani tak slovně, jako spíše melodicky a zpěvákovým projevem. Pocítíte v ní cosi skutečně neučesaného, rozervaného, bolavého. Capaldi ji vydal v pouhých dvaadvaceti letech a nazpíval ji s takovou jiskrou a uvěřitelností, že při jejím poslechu musely na světě protéci už hektolitry slz.

Na srdceryvnosti jí přidává i autorova ne úplně konvenční osobnost. Lewis Capaldi rozhodně není žádný prvoplánově líbivý klučina s odzbrojujícím úsměvem a skvělou postavou. Má pár kilo navíc a například šéfredaktor musicserveru Honza Balušek v souvislosti s ním neváhal trochu nadneseně napsat, že "i nehezcí lidé mohou dělat krásnou hudbu".

Kdo jeho kariéru sleduje, ten určitě ví, že právě tato balada ji takzvaně "udělala". Už před ní měl několik singlů úspěšných na britských ostrovech, ale až ze Someone You Loved se stal opravdový hit - a to celosvětového formátu. Na číslo jedna vystoupal nejen v nejprestižnějších žebříčcích USA a Velké Británie, ale v létě roku 2019 na dlouhé týdny kraloval také v českých rádiích.

Bylo to shodou okolností v době, kdy Capaldi dorazil na festival Colours Of Ostrava, kde jeho vystoupení patřilo k těm nejlépe hodnoceným. Sám jsem ho poprvé naživo viděl ještě o pár měsíců později, v listopadu téhož roku v pražském SaSaZu. Bylo beznadějně vyprodáno a interpret publikum bavil nejen svou hudbou, ale i nevyčerpatelnou zásobou vtipů.

Someone You Loved s ním tenkrát samozřejmě zpíval celý sál. Šlo o velice intenzivní zážitek, ale přiznám se, že ještě více než živá podoba z tohoto večera mi v hlavě utkvěla koncertní interpretace, kterou jsem viděl na YouTube. Jde o vystoupení z iHeartRadio Music Festivalu v Londýně.

Capaldi tady zpívá svůj osudový song v doprovodu Alicie Keys. Kombinace dvou takto jedinečných a emocemi nabitých hlasů povyšuje skladbu ještě o třídu výš. Nádhera.

Na písničkářově debutovém (a zatím jediném) albu Divinely Uninspired To A Hellish Extent se najde více povedených kousků, dokonce i pár dalších hitů. Lewis Capaldi má opravdu dobře našlápnuto nezůstat jen sezónní hvězdičkou. Doufejme, že i jeho chystaná druhá deska bude stát za to.

Nahrát píseň podobné síly pro něj ale do budoucna bude hodně těžkým úkolem. Se Someone You Loved si laťku nasadil proklatě vysoko.  

text: Josef Martínek, foto: promo interpreta

Líbil se vám článek a chtěli byste číst více takových?
Staňte se fanoušky Hudebních srdcovek na Facebooku.

Nejnovější články na blogu

 

Nikdy jsem moc neuznával pojem guilty pleasure označující tajné potěšení, za které bychom se podle mínění určité části společnosti měli spíše stydět. Vše, co se nám líbí, totiž vychází z toho, kým v jádru skutečně jsme, pomáhá to definovat naši osobnost, případně uchovávat dávné vzpomínky. Nelze to tedy jednoduše oddělit od verze našeho já,...

"Nerad bych se dotknul některé z jejích taktéž výborných kolegyň, ale následující větu si nemohu odpustit: Hana Hegerová je pro mě nejlepší česko-slovenskou zpěvačkou všech dob." Těmito slovy jsem zakončil svůj článek k písni Potměšilý host, vydaný v prosinci 2020. Bylo to jen pár měsíců předtím, než nezaměnitelná interpretka odešla na věčnost.

V diskografii Green Day vyčnívají hlavně dvě studiová alba: průlomové Dookie z roku 1994 a o deset let mladší "punk-rocková opera" American Idiot. V době vydání prvního jmenovaného mi nebyly ještě ani tři roky, zato etapu toho druhého si pamatuji, jako by to bylo včera.

Publicista Tom Breihan z renomovaného serveru Pitchfork nazval svého času písničku Someone Like You od Adele jako důkaz, že "i popová hudba vám někdy může zlomit srdce." Řekl bych, že tato jediná věta dokonale vystihuje, proč se singl z dnes již legendárního alba 21 dočkal takové popularity - stejně jako Adele samotná.