Vroucí klavírní balada You're My Everything od Lenny dokazuje, že v jednoduchosti je krása

01.03.2021

Oslovila nejen domácí posluchače, ale i ty zahraniční. Na úspěchy, o kterých si řada kolegů nechává celoživotně jen zdát, dosáhla už ve velmi mladém věku. Jako muzikantka i jako autorka stále roste, vytváří si vlastní vize, za kterými vytrvale směřuje. Lenny je na naší scéně do značné míry úkaz.

Se skládáním autorských skladeb začala už v jedenácti letech. V rozhovorech několikrát mluvila o tom, že úplně první píseň napsala o králíčkovi, který stejně jako ona nesnášel matematiku. V časech dospívání už pochopitelně přišla jiná témata, včetně těch vztahových.

You're My Everything patří k nejstarším položkám jejího repertoáru. Představuje ji v poloze, která pro ni byla v začátcích její kariéry tolik typická - jako písničkářku za klavírem.

Dokonce s ní zaujala v americké mezinárodní soutěži International Songwriting Competition, kde se probojovala do semifinále. A když skladba oficiálně vyšla na jejím debutovém EP All My Love v roce 2013, stala se spolu s dalšími písněmi Lenny na české scéně naprostým zjevením.

Ne snad že by se jednalo o song s objevnou hudební strukturou nebo dosud nezpracovaným tématem. Koneckonců sama interpretka v anglickém textu s ústředním heslem Jsi moje všechno tak trochu symbolicky zpívá: "Řeknu, co bylo již dříve řečeno milionkrát i vícekrát..."

Na to, aby vznikla opravdu silná píseň, ale není třeba za každou cenu přicházet s něčím revolučním, daleko cennější zůstává pro většinu posluchačů autentická emoce. A tu Lenny, jejímž poznávacím znamením se stal charakteristický chraplák, dokázala předat vrchovatě. Všiml si toho ostatně i Richard Krajčo, který si You're My Everything vyhlédl na soundtrack filmu Křídla Vánoc - to bylo ještě o rok dříve, než vyšlo zmíněné debutové EP.

Lenny se od té doby úspěšně etablovala, dávno už se zbavila nálepky "dcera Lenky Filipové", dnes za ni nejlépe mluví její vlastní hudba. Napsala a natočila několik velkých hitů, koneckonců na skládání má školu - tříletý obor songwriting absolvovala v Londýně, kde během té doby žila a nasávala tvůrčí inspiraci.

I přesto pro mě tato prastará písnička zůstává jednou z těch nejpůsobivějších. Zpívala v ní uvěřitelně i přiměřeně zaníceně o tom, co zrovna prožívala, a to způsobem, jakým v tu chvíli uměla nejlépe. Její projev v ní byl vřelý a podmanivý, ale také trochu syrový a neučesaný. Ve výsledku na posluchače dýchne ono pověstné "něco navíc", které písně buď mají, a nebo ne.

V tvorbě Lenny naštěstí celkově o tento tajemný faktor není nouze. Vždyť energického hitu Hell.o si všimli i posluchači v Itálii a Německu. V zahraničí absolvovala řadu promo aktivit, objevila se také v tamních hudebních pořadech. "V Itálii jsem úspěch písničky pocítila na vlastní kůži. Lidé byli nadšení, křičeli moje jméno a stále opakovali: Hell.o. Hell.o," řekla mi, když jsme spolu v roce 2018 dělali rozsáhlý rozhovor do magazínu Interview.

První řadové album Hearts (2016) bylo vůbec mimořádně žádané, ocenila ho i akademie Cen Anděl, která Lenny v daný ročník udělila čtyři hlavní ceny a k nim jednu žánrovou. Zpěvačka se dočkala mnoha poct, včetně hostování na koncertech Mikea Shinody nebo Emeli Sandé, která si ji prý jako předskokanku vybrala sama. S vlastní show v roce 2018 naplnila Forum Karlín třemi tisícovkami lidí. A až skončí pandemie, plánuje svou laťku znovu posunout v sále O2 Universa.

Také její druhé studiové album Weird & Wonderful, vydané loni v květnu, obsahuje řadu vydařených písní. Lenny na něm jde spíše směrem současnější hudby, patrný je větší vliv elektroniky. Ambicióznější zvuk ale naštěstí nepřebil její autentický rukopis a osobité interpretační schopnosti. A třeba skladba Figure It Out, pojednávající o tom, že v životě si na to opravdu důležité musíme vždycky přijít sami, aspiruje na další trvalku.

Je dobře, že se Lenny snaží neustále kráčet vpřed. Do budoucna se od ní ještě můžeme dočkat mnohých překvapení. Ovšem k písním jako You're My Everything, ve kterých si vystačí s komorním doprovodem a svým pěveckým charismatem, bude vždycky důvod se vracet.  

text: Josef Martínek, foto: Ondřej Pýcha / Universal Music

Líbil se vám článek a chtěli byste číst více takových?
Staňte se fanoušky Hudebních srdcovek na Facebooku.

Nejnovější články na blogu

 

Po výročních článcích z let 2020 a 2021 jsem se rozhodl i do třetice na blogu shrnout hudební rok svýma očima a ušima. Tentokrát jsem se zaměřil výhradně na tvorbu domácích interpretů a vybral desky i skladby, které mě letos nejvíce zasáhly svým obsahem. Takové, ke kterým bude mít smysl se vracet i v příštích letech.

Dokážeme v dnešní době dostatečně ocenit umění? Někdy si tuto otázku pokládám, protože mám stále častěji pocit, že klíčem k úspěchu a uznání už pro hudebníky dávno není opravdová hodnota tvorby, ale spíš marketing, ochota přizpůsobovat se a síť kontaktů. Ti, kteří přinášejí výjimečný obsah a neohýbají hřbet, naopak často zůstávají málo viditelnými....

Život je opravdu plný překvapení. Ještě před pár lety by mě nenapadlo, že mezi své srdcovky zařadím nějakou píseň od Karla Gotta. Skladba Srdce nehasnou, kterou vítěz dvaačtyřiceti zlatých slavíků nahrál se svou dcerou Charlotte Ellou pár měsíců před smrtí, je však natolik výjimečná, že zasáhla nejen Gottovy fanoušky, ale i ty, kteří k jeho...