Rok 2023 byl z hudebního hlediska bohatý hlavně na výjimečné koncertní události. Ve výročním přehledu jsem se proto rozhodl tentokrát zaměřit právě na ně. Všechny vybrané akce patřily k těm, na které by byla škoda do budoucna zapomenout. Seřadil jsem je podle data konání chronologicky.
„Tak velký, jak velký si vymyslíš.“ Kříž Davida Stypky nabádá k odvaze konat
Říká se, že každý si neseme svůj kříž. Biblický motiv Krista mířícího na místo své smrti se lidem vtiskl do paměti, přestože časem nabrala fráze na trochu jiném významu. Zatímco Ježíšův kříž měl prý symbolizovat trest a vinu, dnes si řada z nás představí spíše jakési životní břemeno, které nás tíží.
O tom, jak najít cestu k osobní spokojenosti, se v 21. století ve velkém píší články i motivační knihy. Nejrůznější lidská trápení zajišťují stabilní práci všem psychologům a dalším odborníkům.
Je to téma vděčné i pro umělecké zpracování. David Stypka vydal v roce 2017 Andělem oceněné album neboj., které celé vypráví o boji s vnitřními strachy. Osobně ho řadím k tomu nejhodnotnějšímu, co české scéna v uplynulém desetiletí nabídla. A nejraději mám píseň Kříž.
Ze začátku se jednalo o vlastně docela nenápadnou albovou skladbu. V době vydání neboj. se Stypka spolu se svou kapelou Bandjeez teprve postupně etabloval, předtím byl známý hlavně v rodném Moravskoslezském kraji. V rádiích daleko více zafungoval jeho duet s Ewou Farnou Dobré ráno, milá.
V roce 2018 si však Kříž vyhlédli tvůrci filmu Úsměvy smutných mužů, který vypráví o osudech alkoholiků bojujících se svou závislostí. Stypkův poetický text najednou získal konkrétnější obrysy, dostal příběh, který ta slova vystihují. Zhmotnil se.
Ne že by se poté Kříž stal
zásadním hitem rádiového éteru. Pro běžného konzumenta
českých rádií jsou Stypkovy písně zřejmě moc temné a
zádumčivé. Chybí jim líbivost na první dobrou, zpěvákův
hluboký hlas potěší spíše ty posluchače, kteří opravdu
chtějí poslouchat, nestačí jim pobrukovat si jednoduchý popěvek.
Pro mě je ale Kříž první píseň, která se mi vybaví, když se řekne David Stypka. Už mnohokrát prokázala svou hloubku, její síla dosud nevyprchala. Čím delší dobu ji znám, tím silněji jsem přesvědčen o tom, že jen tak nezestárne. A téměř pokaždé, když ji slyším, dostaví se spolu s ní i husí kůže.
"Možná,
možná, že ten kříž, co ty víš,
táhneš, že tě chce mít
mnohem blíž,
a možná, že se odvážíš,
opustíš
tuhle skrýš,
budeš
čímkoli"
Ten nádherný text pro mě vyjadřuje myšlenku, že svá břímě si s sebou často táhneme zcela dobrovolně. Než abychom vystoupili ze své komfortní zóny, raději sami sebe klameme. Hledáme důvody, proč věci nejdou, a přitom často stačí přiznat si svůj problém, čelit mu, a rázem je po něm.
Sám jsem v minulých letech prožil období, kdy jsem se rozhodl opustit onu "skrýš". Ještě v roce 2017 jsem vážil 150 kilogramů. Ačkoliv jsem do té doby sobě i svému okolí nalhával, že mi vysoká hmotnost nevadí, ve skutečnosti byly přebytečné kilogramy velkou zátěží jak pro tělo, tak pro duši.
Zlomový byl moment, kdy jsem se rozhodl svůj život změnit. Následná cesta za shozením sedmdesáti kilogramů už pro mě zdaleka nebyla tak náročná jako tento nezbytný první krok.
S Davidem Stypkou jsme na toto téma několikrát osobně mluvili. Vzpomínám si, jak mi tehdy říkal, že by si přál také zažít ten pocit, kdy s sebou už nebude vláčet zbytečná kila.
Zhruba o rok později David skutečně výrazně zhubl, nebylo to ale vůbec za radostných okolností. Bojoval totiž s rakovinou slinivky.
Po absolvování léčby v rozhovorech mluvil o tom, že tato zkušenost pro něj ve výsledku byla velice očistná, že po ní hodně přehodnotil svůj dosavadní život. Možná že až vážná nemoc ho přinutila shodit ze zad svůj pomyslný kříž. Najednou šlo totiž o otázku života a smrti.
Nezbývá než
vyjádřit přání, abychom my, kteří máme to štěstí a jsme
zdraví, nečekali, až nás potká podobná zkouška. Vždyť "dost
možná, že je ten tvůj kříž, co ty víš, přesně tak velký,
jak velký si vymyslíš..."
text: Josef Martínek, foto: SinglTon
Líbil se vám článek a chtěli byste číst více takových?
Staňte se fanoušky Hudebních srdcovek na Facebooku.
Nejnovější články na blogu
Na tomto blogu věnovaném mým hudebním srdcovkám obvykle ze zásady nepíšu o písních mladších než jeden rok. Za tak krátkou dobu totiž většinou nelze vyhodnotit, zda je přízeň k dané skladbě pouze sezónní záležitostí, nebo dlouhodobým jevem. V případě Stále věřím od Marka Ztraceného ale udělám výjimku.
Letošní léto bylo u nás nezvykle dlouhé, jeho dozvuky zasáhly ještě do prvních říjnových dní. Písničku Červánky od Slzy a Moniky Bagárové považuji za velmi příhodnou pro toto období. Vyšla v roce 2021 a už nyní, o dvě sezóny později, tuším, že se k ní budu na sklonku léta vracet každoročně.
Nejsem velkým příznivcem tvorby francouzského DJe a producenta Davida Guetty ani taneční hudby jako takové. Singl Titanium s emotivními vokály Sii však zcela podmanivou formou zpracovává natolik esenciální poselství, že si mě získal hned po svém uvedení v roce 2011. A i po dvanácti letech mi jeho poslech dokáže přivodit husí kůži.