Prý se tomu říká láska: Hit Lenky Filipové s Rytířovým textem odolal zubu času

01.11.2020

Čím to je, že některé písně se v přehrávačích fanoušků ani neohřejí a hned z nich mizí, zatímco jiné oslovují po desítky let stále nové a nové generace posluchačů?

Určitě to nebude rozdílnou řemeslnou kvalitou. Naopak, nezřídka se stává, že interpret napíše a nahraje svůj největší hit ještě v době, kdy ho nikdo nezná, takzvaně doma na koleni, kdežto na pozdější kousky vzniklé za asistence těch nejlepších profíků z oboru se rychle zapomene.

Domnívám se, že klíčem k nesmrtelnosti skladeb jsou emoce, které v lidech dokážou znovu a znovu vyvolávat, běhu času navzdory.

Singl Prý se tomu říká láska Lenky Filipové vyšel již v roce 1983. Nádherný text Zdeňka Rytíře přežil několik dekád a i v roce 2020 si ho lidé zpívají. Důkaz? Vedle zpěvaččiných koncertů, kde je publikem pravidelně přijímám se spontánním nadšením, je jím například i video na YouTube.

Vzniklo v první polovině osmdesátých let a zachycuje Filipovou, jak píseň interpretuje s kapelou za zády. Není umístěno na jejím oficiálním kanále, jeden z uživatelů ho nahrál "načerno". Ani nevím, jestli se jedná o tehdejší oficiální klip, nebo jen o záznam televizního vystoupení. Sledovanost ale již překročila pět milionů přehrání. Kam se hrabou mnohé dnešní youtuberské hvězdy a hvězdičky.

Píseň věrně zachycuje jednu z nejčistších lidských emocí. Je to pocit počáteční zamilovanosti, kdy se vše zdá být zalité sluncem. Pocit, který zažila drtivá většina z nás a který je přenositelný do jakékoliv doby. Poznaly ho generace před námi, a pokud nenastane konec světa, dočkají se ho i ty po nás.

"Chci se chvíli smát, chvíli jen tak bloumám, v myšlenkách se toulám v krajinách svých přání, někdy je to tak krásné milování, trochu strachování, někdy nemám stání..." zpívá Lenka a ve zmíněném videu u toho mile "háže očka". Není z toho cítit žádný prvoplánový kalkul, naopak, Filipová působí tak jako po celou svou kariéru zcela přirozeně a věrohodně.

Přiznám se, že sám jsem si skladby významněji všiml teprve v létě roku 2018, přestože v té době od jejího vydání uplynulo už pětatřicet let. S repertoárem Lenky Filipové se přitom setkávám od dětství, jako malý kluk jsem v maminčině šuplíku vídával několik kazet s jejími písničkami. Tak jako mnozí jiní jsem si ji ale nejvíce spojoval s provařenou Zamilovanou, o které sama říká, že jí dala celoživotní nechtěnou image - bez ohledu na to, jak krásná je.

Hlubší vztah k její tvorbě jsem si vybudoval právě až ve zmíněném roce 2018. Tehdy po dlouhých patnácti letech vydala nové album. Jmenuje se Oppidum, obsahuje předělávky prastarých keltských balad a čiší z něj klid a harmonie. Obzvlášť mě zasáhla jediná česky zpívaná píseň Na cestě, kterou v originálu jako Kathy's Song proslavil Paul Simon. Text napsal Filipové na tělo David Stypka. Pokaždé, když tu skladbu slyším, příjemně mě zamrazí.

Měl jsem tehdy dokonce velkou čest s Lenkou spolupracovat. Poté, co jsem s ní v průběhu času dělal několik rozhovorů do médií, mě její vydavatelství Universal Music oslovilo, abych jí napsal průvodní texty do tištěného koncertního programu k turné Oppidum. Byla to jedna z těch pracovních zkušeností, na které jsem nejvíce pyšný

Sám totiž nyní její repertoár aktivně vyhledávám. U mnoha jejích starších písní mě až zaráží, jak aktuální stále jsou. O textařském umu Zdeňka Rytíře sama zpěvačka říká, že mnohokrát předběhl svou dobu. A musím jí dát za pravdu. Vždyť poslední dva roky asi není interpret, kterého bych poslouchal častěji než právě Lenku Filipovou.  

Josef Martínek, foto: Universal Music

Líbil se vám článek a chtěli byste číst více takových?
Staňte se fanoušky Hudebních srdcovek na Facebooku.

Nejnovější články na blogu

 

Po výročních článcích z let 2020 a 2021 jsem se rozhodl i do třetice na blogu shrnout hudební rok svýma očima a ušima. Tentokrát jsem se zaměřil výhradně na tvorbu domácích interpretů a vybral desky i skladby, které mě letos nejvíce zasáhly svým obsahem. Takové, ke kterým bude mít smysl se vracet i v příštích letech.

Dokážeme v dnešní době dostatečně ocenit umění? Někdy si tuto otázku pokládám, protože mám stále častěji pocit, že klíčem k úspěchu a uznání už pro hudebníky dávno není opravdová hodnota tvorby, ale spíš marketing, ochota přizpůsobovat se a síť kontaktů. Ti, kteří přinášejí výjimečný obsah a neohýbají hřbet, naopak často zůstávají málo viditelnými....

Život je opravdu plný překvapení. Ještě před pár lety by mě nenapadlo, že mezi své srdcovky zařadím nějakou píseň od Karla Gotta. Skladba Srdce nehasnou, kterou vítěz dvaačtyřiceti zlatých slavíků nahrál se svou dcerou Charlotte Ellou pár měsíců před smrtí, je však natolik výjimečná, že zasáhla nejen Gottovy fanoušky, ale i ty, kteří k jeho...